۲۷ بهمن

آموزش تصویری cPanel – مقدمه

اولین جلسه آموزش ویدیویی سی پنل را آغاز کردیم. اگر پیشنهادی برای افزایش کیفیت آموزش ها و ویدیوها دارید لطفا از طریق کامنت ها و یا از طریق پشتیبانی وب هاست مشاهیر به ما منتقل کنید.

آموزش سی پنل - مقدمه

سی پنل چیست؟

برای داشتن یک سایت در بستر اینترنت و مشاهده آن توسط کاربران، نیاز به یک دامنه و یک هاست دارید. دامنه، همان آدرس سایت شما است. مثلا google.com یک دامنه است. فایلهای سایت شما در یک هاست قرار خواهد داشت که این دامنه به آن هاست متصل است و با نوشتن آدرس دامنه در مرورگر (مثل اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس) می توانید به فایل های هاست دسترسی داشته باشید.

برای مدیریت فایلها و اطلاعات در هاست، نیاز به یک پنل مدیریتی داریم که به آن کنترل پنل هاست گفته می شود. چندین کنترل پنل برای هاست های لینوکسی وجود دارد که متداولترین آنها cPanel و دایرکت ادمین هستند.

cp-starter-light-dark

سی پنل از محبوبترین کنترل پنل هایی است که برای مدیریت هاست های لینوکسی وجود دارد. طی یک سال اخیر تغییرات زیادی در سی پنل ایجاد شده و امکانات زیادی به آن افزوده شده است.

 

ورود به cPanel

برای ورود به سی پنل آدرس دامنه یا ip سرور را با پورت ۲۰۸۲ در مرورگر وارد کرده و دکمه اینتر را بزنید. به صورت زیر:

http://yourdomain.com:2082

http://serverIP:2082

فرم ورود به سی پنل برای شما نمایش داده میشه. نام کاربری و رمز عبوری که از میزبان خود دریافت کردید را در فرم وارد کنید و دکمه go را کلیک کنید. در صورتیکه نام کاربری و رمز عبور را صحیح وارد کرده باشید به صفحه اصلی cPanel منتقل می شوید در غیر اینصورت پیام نامعتبر بودن (invalid) بودن نام کاربری و رمز عبور و ورود ناموفق به شما نمایش داده می شود. (تصاویر در ویدیو دارد)

نکته خیلی مهم: اگر چندین مرتبه پشت سر هم، ورود ناموفق داشته باشید، ip شما در سرور بلاک شده و دیگر نمی توانید به سایت، هاست و سرور دسترسی داشته باشید. اگر این اتفاق برای شما افتاد باید با پشتیبان هاست تماس بگیرید، ip خودتان را اعلام کنید و از ایشان درخواست کنید ip شما را از بلاک خارج کنند. برای بدست آوردن ip خودتون سایت myip.is را ببینید.

بخش های مختلف صفحه اصلی سی پنل:

در صفحه اصلی یا home چند بخش اصلی وجود دارد.

بخش بالایی شامل دکمه خروج، پیام ها (notifications)، تنظیمات کاربر و قسمت دسترسی سریع است.

بخش سمت چپ شامل دکمه بازگشت به صفحه اصلی سی پنل و دکمه مدیریت کاربران است.

بخش وسط شامل چندین پنل برای مدیریت تنظیمات، فایلها و اطلاعات هاست است.

بخش سمت راست شامل دو پنل است. یکی برای اطلاعات هویتی هاست و دیگری برای گزارش منابع استفاده شده است.

 

در جلسات بعدی به شرح قسمتهای مختلف بخش وسط صفحه اصلی سی پنل می پردازیم.

لطفا با ما همراه باشید.